Pogrzeb


10. Prace przy nagrobku (obramowaniu) itp. należy tak wykonywać, by nie spowodowały szkód na sąsiednich grobach, ani sporów z sąsiednimi użytkownikami. Inwestor dba też o uprzątnięcie miejsca po wykonaniu pracy.
11. Wyznaczony przez Proboszcza zarządca (Grabarz) ma prawo do: - kopanie grobów i ułożenie mogiły, - prowadzenia prac budowlanych i kamieniarskich na terenie cmentarza parafialnego, - nadzoru nad zachowaniem określonej wielkości grobowców, odległości od grobów i wielkości alejek. - zgłaszanie ks. Proboszczowi parafii wszelkich nieprawidłowości występujących w trakcie prowadzenia prac budowlano-remontowych orz innych zdarzeń, - kontroli zgodności wykonania prac z projektem,
12. Wyznaczony przez Proboszcza zarządca (Grabarz) ma obowiązek: - wyznaczenia bieżącego miejsca pochówku zgodnie z kolejnością usytuowania i planem zagospodarowania cmentarza, - doprowadzenie do właściwego wyglądu otoczenia wokół nowej mogiły, - ułożenie wieńców po ceremonii pogrzebowej, - otwarcie bramy, wskazanie trasy przejazdu, - umożliwienia wjazdu pojazdami mechanicznymi za zgodą administratora, - wykaszanie cmentarza, parkingu i ich otoczenia, - sprzątanie i kompostowanie starych wieńców, kwiatów, suchych liści i traw, - pilnowania przestrzegania postanowień niniejszego regulaminu na terenie cmentarza.
13. Pozostałości po starych rozebranych pomnikach winny być niezwłocznie usunięte z terenu cmentarza. Pozostały po remoncie lub rozbiórce gruz należy wywieźć z cmentarza we własnym zakresie. Zabrania się wyrzucania gruzu i innych pozostałości poremontowych do pojemników przeznaczonych na śmieci cmentarne!
14. Zezwala się na wykup grobów murowanych przez parafian dla celów przyszłego pochówku (piwniczka),
15. Za jakiekolwiek szkody wynikłe z niesolidnego wykonania robót, czy niezapobieżenia szkodzie powstałej na skutek złego stanu technicznego pomnika odpowiedzialna jest rodzina opiekująca się grobem.
16. Na cmentarzu zabrania się: - wjazdu pojazdami mechanicznymi bez zgody administratora cmentarza, - wprowadzania zwierząt, - zanieczyszczania cmentarza, - samowolnego usuwania drzew i krzewów, - wjeżdżania na teren cmentarza pojazdami jednośladowymi, - palenia papierosów i picia alkoholu, - hałasowania na cmentarzu, - grodzenia kwater.
17. Grób może być użyty ponownie jako miejsce grzebalne po 20 latach od daty pogrzebu.
18. Rodzina zmarłego jest zobowiązana do stałej troski o stan i wygląd grobu, nagrobka oraz bezpośredniego jego obejścia. To samo dotyczy miejsc zarezerwowanych. Wszelkie śmieci, pozostałości po wieńcach, kwiatach, zniczach winny być niezwłocznie usuwane z grobów przez jego użytkowników i składane na miejscu do tego przeznaczonym.
19. Osoby korzystające z terenu cmentarza zobowiązane są do zachowania spokoju, porządku i czystości. Odpady i śmieci mogą być składowane jedynie w wyznaczonym na ten cel miejscu.
20. Na cmentarzu obowiązują opłaty. Administrator Cmentarza Parafii pobiera opłaty związane z zarządzaniem Cmentarzem. Wpływy są przeznaczone na utrzymanie cmentarza oraz inwestycje cmentarne, a w szczególności na pokrycie kosztów funkcjonowania cmentarza.
21. Śmieci i odpady cmentarne należy składować tylko w wyznaczonym na ten cel miejscu do właściwych pojemników.
22. Uprasza się o niewyrzucanie śmieci obok pojemników w przypadku ich zapełnienia. O fakcie zapełnienia pojemników należy poinformować grabarza. Zachowanie czystości i dbałość o estetykę wokół cmentarza świadczy o wrażliwości i poziomie moralnym osób odwiedzających cmentarz parafialny.
23. Administrator cmentarza nie odpowiada za szkody na terenie cmentarza powstałe na skutek klęsk żywiołowych, aktów wandalizmu i kradzieży oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru. Zaleca się indywidualne ubezpieczanie kosztownych nagrobków.
24. Kwestie nie objęte niniejszym regulaminem, a mogące być przedmiotem nieporozumień czy sporów będą rozpatrywane indywidualnie przez administratora cmentarza lub jego pełnomocnika.
25. Wszelkie decyzje i postanowienia Administratora cmentarza oraz niniejszy Regulamin są zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa kanonicznego i cywilnego. Podstawowe normy prawne w zakresie tworzenia oraz administrowania cmentarzem zawarte są w następujących aktach prawnych: - Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską, podpisany w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. - Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych z późniejszymi zmianami - Rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze - Rozporządzenie Ministrów Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 20 października 1972 r. w sprawie urządzania cmentarzy, prowadzenia ksiąg cmentarnych oraz chowania zmarłych. - Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych oraz ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. - Instrukcja o cmentarzu parafialnym w diecezji tarnowskiej - Tarnów 2019 r.
26. Niniejszy regulamin obowiązuje od dn. 01.01.2017 r. Ks. Andrzej Mirek - proboszcz parafii pw. NMP Królowej w Gromniku.
27. CMENTARZ JEST MIEJSCEM ŚWIĘTYM - DLATEGO ZABRANIA SIĘ WSZYSTKIEGO CO SPRZECIWIA SIĘ ŚWIĘTOŚCI TEGO MIEJSCA.
Do przeprowadzenia uroczystości pogrzebowej można zamówić firmę pogrzebową, która zajmie się m.in. przewozem oraz niesieniem trumny oraz można zamówić organistę i kościelnego.
© 2010 Parafia Gromnik